![Ο Δήμος Λαυρεωτικής κατέθεσε πρόταση για τη δημιουργία Γεωπάρκου στο Δήμο μας στην Ελληνική Επιτροπή της Unesco.](https://www.lavreotiki.gr/media/k2/items/cache/ad178b2914f200f2125e1e10c5f607c1_L.jpg)
Σήμερα, Τετάρτη 25/11/20, ο Δήμος Λαυρεωτικής κατέθεσε πρόταση για τη δημιουργία Γεωπάρκου στο Δήμο μας στην Ελληνική Επιτροπή της Unesco.
Η πρόταση κατατέθηκε μετά από πολύμηνη εργασία από στελέχη του ΕΑΓΜΕ, της ΔΑΝΕΤΑΛ Α.Ε. και του Δήμου Λαυρεωτικής.
Ο Δήμαρχος Λαυρεωτικής Δημήτρης Λουκάς δήλωσε:
❝Ο Δήμος στηρίζει την ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου μας. Έγινε μια πολύ σοβαρή προσπάθεια το τελευταίο διάστημα, που είχε ξεκινήσει από το 2010, για να ολοκληρωθεί η σύνταξη του φακέλου υποψηφιότητας του Γεωπάρκου Λαυρεωτικής στην UNESCO, προκειμένου να ενταχθεί στα Μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς της Ανθρωπότητας.
Θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη του Δ.Σ. και τον Πρόεδρο της ΔΑΝΕΤΑΛ -και Αντιδήμαρχο- Χάρη Ζαγουρή, τα στελέχη του ΕΑΓΜΕ, τους συνεργάτες μου που δούλεψαν γι΄αυτό το σκοπό καθώς και όσους στήριξαν αυτή την προσπάθεια.❞
![1](https://www.lavreotiki.gr/images/unesco_lavreotiki/1.jpg)
![2](https://www.lavreotiki.gr/images/unesco_lavreotiki/2.jpg)
unesco_lavreotiki{/gallery}